Szatmárcseke település népi építészeti emlékeiről, valamint különleges fejfákból álló temetőjéről nevezetes. Országos jelentőségű irodalomtörténeti emléke, hogy Kölcsey tollából itt született meg a magyar Himnusz.
Szatmárcseke a XII. században egyházzal bíró, virágzó község volt - ez derül ki a települést először említő, 1181. évi oklevélből.
A falut Nagy Lajos király 1344-ben visszaadományozta a Kölcsey nemzetségnek a Kölcsey Dénes fiaitól hűtlenségük miatt elkobzott más birtokokkal együtt, és lényegében ők maradtak a fő birtokosai a XX. század elejéig.

Szatmárcseke egyik nevezetessége a népi csónakos fejfás temető. Európa-szerte egyedülálló a szépen helyreállított és gondozott "csónakos" fejfás református temető. A sorokba rendezve több mint 600 robosztus, tölgyfából faragott sírjel áll. Eredetükről megoszlanak a vélemények.
A Szatmárcsekei Református Egyházközség tulajdonában, de a szatmárcsekei önkormányzat kezelésében lévő, Kölcsey Ferenc síremléket körülölelő temetőkert felújítására a 138/2008 (X.18) FVM rendelet alapján, vidéki örökség megőrzéséhez igénybe vehető támogatás jogcímre támogatási kérelmet nyújtott be az Önkormányzat. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a támogatási kérelemnek helyt adott. A kötelezettségvállalás teljes összege 27.182.355.-Ft. A temetőkert csónak alakú fejfáinak helyreállítása, pihenőhelyek létesítése, kerítés kialakítása, részleges akadálymentesítés, valamint parkosítás történt. Sajnálatos módon a temetőkertben a tölgyfából készült elkorhadt fejfák cseréje nem volt támogatható.
Sarkady Pál Polgármester az eddigi fejlesztéseknek volt a projektgazdája és a megvalósításért felelős személy is. Az eddig véghezvitt fejlesztések során keletkezett gyakorlati tapasztalata képessé tették arra, hogy lebonyolítson egy ilyen méretű beruházást.  
A fejlesztés hozzájárul munkahely teremtésével a település népességmegtartó képesség megőrzéséhez is, fogalmazott a település első embere.
Back